2022

AKTUALNOŚCI

23 marca 2022

 Wróć do strony głównej

W tym tygodniu odbędzie się pierwszy nabór do Podlaskiego Teatru Współczesnego w Augustowie. Jak powiedzieli nam jego twórcy, ideą tego przedsięwzięcia jest nie tylko powstanie grupy teatralnej, ale też nauka aktorstwa.

Na temat założeń nowej kulturalnej inicjatywy teatralnej rozmawialiśmy z Pawłem Aksamitem z Wrocławia, zawodowym aktorem filmowym i teatralnym, który osiadł w Augustowie.

 

-Podlaski Teatr Współczesny został już formalnie utworzony jako stowarzyszenie. Zamierzamy nie tylko działać jako formalny teatr, ale też chcemy edukować lokalną społeczność. Chcemy uczyć profesjonalnego aktorstwa. Chcemy, by te osoby, które będą występowały, miały dużą świadomość siebie i sztuki aktorstwa. Naszym zamiarem jest utworzenie grupy amatorsko-zawodowej. Z wykształcenia jestem aktorem i rozmawiałem już z kolegami z branży, by w przyszłości wystawiać zawodowe spektakle jako teatr współczesny. W najbliższym czasie chcemy utworzyć repertuar, który będzie dostępny od wtorku do niedzieli. Każdego dnia chcemy grać inny spektakl -mówi Paweł Aksamit. -Na razie zapraszamy na pierwszy casting, który odbędzie się 26 marca w Osiedlowym Domu Kultury.

Jak zdradził nam prowadzący teatr, jego marzeniem jest stworzenie nowatorskiego teatru, na którego spektakle przyjeżdżać będzie publiczność z Białegostoku, ale i też z całego kraju.

 

-Pierwsze premierowe spektakle będą na wysokim poziomie. Już rozmawialiśmy z Osiedlowym Domem Kultury i Augustowskim Centrum Edukacyjny, gdzie prawdopodobnie będziemy wystawiać sztuki i mamy zielone światło -dodaje Paweł Aksamit. -

W przyszłości będziemy mogli w tych miejscach wystawiać spektakle, w ODK-u na 150 widzów, a w ACE na 300. Nasze spektakle będą traktowały o bardzo istotnych rzeczach, nawiązywały do otaczającej nas rzeczywistości. Będą poruszać sytuację związaną z pandemią, z tym co dzieje się na granicy, cyfryzacją i globalizacją. Te wszystkie problemy nas mocno dotykają. Chodzi nam o to, by widzowie po obejrzeniu sztuki zaczęli zastanawiać się nad problemami. Nie będą to więc wydarzenia typowo rozrywkowe, ale raczej zmuszające do refleksji.

 

  •  23.03.2022, 08:55
  •  Beata Perzanowska

W Augustowie powstaje Podlaski Teatr Współczesny